welcome

 

 

header

logo

1970-1990

 

History and notes needed

A couple of old team photos could be wrong with some names...(please email with names or corrections)

If you have any old photos send them to pfaulks@westnet.com.au (with names please)

 

 

Played at Richardson Park, South Perth 1968 to 1986 then moved to Manning Road and amalgamated with South Perth United Soccer Club 1987

Disbanded as Windsor Athletic Soccer Club in 1990

 

League Champions 1975, 1979, 1980

League Runners Up 1987

Amateur Cup Winners 1981

Amateur Cup Runners Up 1978, 1980

Sir Charles Court Trophy Winners 1981

 

Reserve Cup Winners 1979, 1981

Reserve Cup Runners Up 1978

Archive

loag

Windsor Athletic

Team Photo First Team 1974


74

Windsor Athletic

Team Photo Reserve Team 1974???

reserve

Windsor Athletic

Team Photo First Team 1977

Windsor Athletic

Team Photo First Team 1978

1978

Windsor Athletic

Reserve Cup Final Team 1978

Lost to Morley Windmills 1:2

1976

Windsor Athletic Soccer Club

Possible Reserve Team 1979

reserves

Windsor Athletic

Reserve Team 1981

1981

Windsor Athletic

Reserve Cup Final Team 1981

Beat Armadale Park 4:1

1981

Windsor Athletic

Premier League First Team 1987

Premier League Runners Up

1987

Trophy Night Year???

trophy

ASA & PASSA - WAASSA League Tables

YEAR

WINNERS

RUNNERS UP

1968

Queens Park Amateurs  

Subiaco City Amateurs

1969

Graylands Hostel  

N/A

1970

Gosnells Town Amateurs

Queens Park Amateurs

1971

Gosnells Town Amateurs

Melville Alemannia

1972

Meazza

Kelmscott

1973

Neerlandia

Graylands Hostel

1974

Belmont Cloverdale

Spearwood Dalmatinac Amateurs

1975

Windsor Athletic  

Maccabi

1976

Maccabi

Graylands Hostel

1977

Whitford United

Balga

1978

Whitford United

Florina Dianella

1979

Windsor Athletic  

Espanol

1980

Windsor Athletic  

Highgate Chindits

1981

Kwinana United Amateurs

Ferndale United

1982

Ferndale United

Chindits

1983

Gosnells Amateurs 

Ferndale United

1984

Gosnells Amateurs 

Mandurah City

1985

Gosnells Amateurs 

Rochester

1986

Rochester 

Fremantle United

1987

Gosnells Amateurs 

Windsor Athletic-South Perth

1988

Fremantle United  

Gosnells Amateurs

1989

Fremantle United  

Canning City

1990

Canning City  

Mandurah City

1991

Fremantle United  

Canning City

1992

Fremantle United  

Rochester

1993

Gosnells/Ferndale

United   Fremantle United

1994

Fremantle United  

Shamrock Rovers

1995

Mandurah City 

Fremantle United

1996

Shramrock Rovers  

Fremantle United

1997

Shramrock Rovers  

Fremantle United

1998

Fremantle United  

Kwinana United

1999

Murdoch University

Shamrock Rovers

2000

Fremantle United  

Forrestfield United

2001

Hamersley Rovers  

Murdoch University

2002

Hamersley Rovers  

Forrestfield United

2003

Hamersley Rovers  

Fremantle United

2004

Shamrock Rovers

University of WA

2005

Colo Colo 

University of WA

2006

Spearwood Dalmatinac  

Stirling Panthers

2007

Shamrock Rovers

Fremantle United

2008

Fremantle United  

Hamersley Rovers

2009

Stirling Panthers 

Shamrock Rovers

2010

Shamrock Rovers

Kingsway Olympic

2011

Southern Spirit

Melville City

2012

Joondalup United  

Hamersley Rovers

2013

North Perth United

Joondalup United

2014

North Perth United

Fremantle Croatia

2015

Gwelup Croatia

Wembley Downs

2016

Gwelup Croatia

North Perth United

2017

Wembley Downs 

Kingsley

2018

North Perth United

Kingsley

2019

Kingsley  

Quinns FC Amateurs

The Amateur Soccer Association (ASA) was formed in 1968, and it's top flight was called the First Division throughout it's history to 1987. The Perth Amateur Social Soccer Assocation (PASSA) was formed in 1975 and it's top league was also called the First Division. This was changed to the PASSA Premier Division in 1985.

Both amateur associations merged in 1988 to form the Western Australian Amateur Social Soccer Association (WAASSA), with it's top flight being titled the Premier Division, in which it continues to this day under Football West. Football West did officially change the name of the "Amateur League" to the "Sunday League" in 2010. This was then changed back to the "Amateur League" in 2015. The number of divisions in the Amateur League has been from one in 1968 to as many as seven divisions in 2011. As with the Semi-Professional league, the historical divisional changes in this directory from the Amateur League will be the same as today's set-up, with the top league being called the Amateur Premier Division and so on.

Link

Note: The Amateur Soccer Association (ASA) (1968 to 1987) and the Perth Amateur Social Soccer Association (PASSA) amalgamated in 1987/8 to form the Western Australian Amateur Social Soccer Association (WAASSA)

asalogo

Amateur Cup Results

Year Winner Runner Up Score
1968 Graylands Hostel    
1969 Gosnells Town    
1970 Belmont Cloverdale Graylands Hostel 2-1
1971    Melville Alemannia         Morley                         4-2
1972    Gosnells Town                                             N/A  
1973    Neerlandia                 Corinthian  
1974    Gosnells Town              Belmont Cloverdale             2-1
1975    Balga                      Spearwood Dalmatinac Amateurs  2-1
1976    North Perth Vardar         Graylands Hostel               2-0
1977    Morley-Windmills Amateurs  Whitfords United               3-2
1978    Whitford United            Windsor Athletic               1-0
1979    Kwinana United Amateurs    North Perth United             2-0
1980    Kelmscott Amateurs          Windsor Athletic               2-2 (4-2 Pens)
1981    Windsor Athletic           Ferndale United                2-1
1982    Kelmscott Amateurs         Mandurah City                  2-1
1983    Mandurah City              Gosnells Amateurs               1-0
1984    Ferndale United            Gosnells Amateurs              2-1
1985    Gosnells Amateurs          Fremantle United               3-1
1986    Gosnells Amateurs          Rochester                      2-2 (3-2 Pens)
1987    Gosnells Amateurs          Langford Assegai               4-0
1988    Langford Assegai           Kelmscott Amateurs             1-1 (3-1 Pens)
1989    North Perth United         Mandurah City                  1-0
1990    Langford Assegai            Canning City                   1-0
1991    Langford Assegai           Hamersley Rovers              4-1
1992    Bunbury Tricolore          Kingsley                       2-2 (4-1 Pens)
1993    Langford Assegai           Shamrock Rovers                2-0
1994    Kingsley                   Fremantle United               1-0
1995    Fremantle United           Shamrock Rovers                2-2 (3-2 Pens)
1996    Fremantle United           Mandurah City                  2-1
1997    Shramrock Rovers           Joondalup City Amateurs        1-1 (9-8 Pens)
1998    Perth Azzurri              Fremantle United               2-1
1999    Fremantle United           Shamrock Rovers                1-0
2000    Murdoch University         Forrestfield United            4-3
2001    ECU Joondalup Amateurs     Spearwood Dalmatinac           4-1
2002    Fremantle United           Murdoch University             2-2 (7-6 Pens)
2003    Forrestfield United        Fremantle United               2-0
2004    Spearwood Dalmatinac       Joondalup United               4-1
2005    North Lake Espanol         University of WA               1-0
2006    Fremantle United           Spearwood Dalmatinac           3-0
2007    Hamersley Rovers           Fremantle United               2-0
2008    Kingsway Olympic           Beldon                         2-2 (3-0 Pens)
2009    University of WA           Murdoch University             2-0
2010    Whitford City               Kingsway Olympic               2-1
2011    Joondalup United           Spearwood Dalmatinac           5-3
2012    Spearwood Dalmatinac       Joondalup United               2-1
2013    Shamrock Rovers Amateurs   North Perth United              3-2
2014    North Perth United         Gwelup Croatia                 4-2
2015    Wembley Downs              Gwelup Croatia                 2-1
2016    Gwelup Croatia             Shamrock Rovers Perth Amateurs 1-0
2017    Kwinana United             North Perth United             1-0
2018    Kingsley                  Leeming Strikers               2-1
2019    Kingsley                   Carramar FC                    6-2

Reserve Cup

YEAR

WINNERS

RUNNERS UP

SCORE

1973

Corinthian

 

 

1974   

Queens Park Amateurs

 

 

1975

Queens Park Amateurs

 

 

1976   

Graylands Hostel

 

 

1977   

Whitford United

 

 

1978   

Morley-Windmills Amateurs

  Windsor Athletic

  2-1

1979   

Windsor Athletic

  North Perth United

  5-0

1980   

Kwinana United Amateurs

 

 

1981   

Windsor Athletic

  Armadale Park

  4-1

1982   

North Perth United

 

 

1983  

Karawara

 

 

1984   

Ferndale United

 

 

1985   

Ascot

 

 

1986   

Gosnells Amateurs

 

 

1987

Gosnells Amateurs

 

 

1988 

Gosnells Amateurs    

1989   

Floreat Athena    

1990

Fremantle United    
1991 Gosnells Amateurs    

 

1992 to  2000    No Data

 

 

2000

 

 

 

2001   

Fremantle United          

Hamersley Rovers            

2-1

2002   

Shamrock Rovers           

University of WA            

4-1

2003   

Kwinana United            

Hamersley Rovers            

4-3

2004   

University of WA          

Lynwood Colts               

1-1 (4-3 Pens)

2005  

Lynwood Colts             

Fremantle Croatia           

9-2

2006   

University of WA          

Shamrock Rovers             

0-0 (4-2 Pens)

2007   

Shamrock Rovers           

North Beach                 

3-0

2008   

Hamersley Rovers          

University of WA            

3-0 (Forfeit)

2009   

Fremantle United          

Southern Spirit             

1-0

2010   

Shamrock Rovers           

UWA-Nedlands FC             

1-0

2011   

Whitford City             

Southern Spirit             

2-2 (6-5 Pens)

2012   

Joondalup United          

Ballajura                   

3-2

2013   

Joondalup United          

North Perth United          

1-0

2014   

North Perth United         

North Beach                 

3-1

2015   

Kingsley                  

North Perth United          

2-1

2016   

North Lake                

Subiaco AFC Amateurs        

5-3

2017   

North Perth United        

Wembley Downs                

3-1

2018   

Leeming Strikers          

Kingsley                    

2-1

2019   

North Beach               

Wembley Downs              

0-0 (6-5 Pens)

Club List

Jimmy Abram
Steve Abram
Dave Arnold
Dave Attrill
Andy Bennell
Johnny Billingness
Wayne Boucher
Allan Bradley
Edwin Bradley
Jimmy Brydon
Jeff Byrd
Brian Cathcart
Dave Clayton
Johnny Clifton
Mal Cobbold
Garry Collins
Jim Dabek
Eddie Dee
Dave Dickie
Werner Dieckmann
Ray Dickensen
Richard Doherty
Ralph Duff
Benny Dunn
Derek Eglington
Phil Faulks
Peter Faulks
Dave Ferdinand
Bobby Fisk
Joe Garces
Brian Grant
Keith Gilette
A Gilgoyle
D Higginson
Dave  Higgins
Phil Humpfries
Gary Hunt
D Jackson
Jason Jones
Ian Jones
Bernie Jones
Robbie Jordan
Barry Lander
Brian  Lander 
Frank  Longstaff
John Marrott
Colin  Matthews
Gary Marshall
Alistair McKenzie
Chris Meredith
Steve Miller
Eddie  Moffatt
Johnny Moore
Keith Moore
Steve Nash
J Napier
Matt Nugent
Dave Nurse
Myles O'Neil
Charlie O'Niell
Kevin Palin
Andy Parkin
Nick Parsons
Russell Plowman
Luke Prendergast
Derek Price
Trevor Quinn
Dick Reed
Bruce Ridley
Geoff Rigby
Phil Sanderson
Ray Scally
Brian Scrumpy
Tony Scrimshaw
Alan Spicer
Terry Standring
Andrew Streline
Brian Sweeny
Phil Tasker
Joe Testa
John Tidey
Joey White
Barry Whitehead
Paul Whitehouse
Greg Woods
Terry Williams

Any more names please email

clown

email

back

Pages produced by  PIP Multimedia

Last updated 11 May 2020